Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem kampanię społeczną „STOP Przemocy! #przyjaźniedlaautyzmu” z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia. Inicjatorami i organizatorami wydarzenia są samorzeczniczki i samorzecznicy zrzeszeni w Klubie Świadomej Młodzieży (KŚM) Fundacji AutismTeam, Zespół Edukacja Włączająca Inicjatywy „Nasz Rzecznik” oraz koalicja organizacji partnerskich.

 

 2021 Kampania 16 DNI Przeciw przemocy ze wzglO Kampanii

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women’s Global Leadership Institute i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

Link do strony.

   Na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Agencja Reklamowa Radna sp. z o. o., realizuje ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”.
   Celem Kampanii realizowanej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014–2020 jest podniesienie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie go na zjawisko przemocy w rodzinie, szczególnie w okresie epidemii wywołanej przez COVID-19 oraz dotarcie do szerokiego grona polskiego społeczeństwa, jak również wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zagrożonych lub
dotkniętych przemocą w rodzinie.
   W ramach kampanii przygotowane zostały, między innymi, krótkie animowane formy filmowe dla uczniów szkół podstawowych uwzględniające grupy wiekowe uczniów klas I-III i IV-VIII, które służyć mają realizacji założonych celów kampanii.

Zgodnie z prośbą  Rzecznika Praw Obywatelskich przekazujemy celem zapoznania publikację “Osobisty plan awaryjny”, z przeznaczeniem dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, które w okresie epidemii i ograniczeń związanych z przemieszczaniem się mogą poszukiwać pomocy i wsparcia.

„Twój Parasol” – aplikacja umożliwiająca uzyskanie wsparcia osobom doświadczającym przemocy w rodzinie

Twój Parasol to bezpłatna aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i potrzebne informacje.
Aplikacja umożliwia m. in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym. W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.
Informacje o aplikacji dostępne na stronie internetowej https://twojparasol.com/

Link do strony.

    Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Państwowym Instytutem Badawczym NASK zainaugurowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”. Ma ona pomóc rodzicom realnie i skutecznie towarzyszyć ich dzieciom w Internecie.
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nie-zagub-dziecka-w-sieci

Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/cyberprzemoc-wlacz-blokade-na-nekanie

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy?
ZADZWOŃ pod numer + 48 222 309 900 (Wsparcie przez 24 godziny / 7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz instytucji, które otrzymują lub potencjalnie mogłyby otrzymywać środki z Funduszu Sprawiedliwości).
Strona internetowa: www.numersos.pl
E:mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia rozpoczęło kampanię społeczną pod hasłem „Możesz inaczej”. Działania w ramach kampanii adresowane są do osób, które stosują przemoc wobec swoich bliskich. W ramach kampanii nagrano 2 spoty, które przedstawiają jakie zachowanie jest przemocą psychiczną. Spoty mają za zadanie skłonić do refleksji i zachęcić do poszukania dodatkowych informacji o tym zjawisku. Kampania ma także na celu burzenie stereotypów związanych z postrzeganiem osób stosujących przemoc jako tzw. patologii poprzez uświadomienie, że każdy może znaleźć się w roli społecznej osoby stosującej przemoc.

Spoty w ramach niniejszej kampanii dostępne są na pod adresem Kampania - "Możesz inaczej"

KAMPANIA „WYBIERAM POMOC”

Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od marca 2017 r. realizowana była kampania medialna „Wybieram pomoc” adresowana do osób doznających przemocy, świadków przemocy i osób stosujących przemoc.
Główne cele kampanii:
• podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy;
• zmniejszenie akceptacji dla zjawiska przemocy i promowanie postawy przeciwstawiania się jej stosowaniu;
• wskazanie, że przemoc nie jest metodą rozwiązywania problemów.
Obecnie informacje dotyczące rodzaju przemocy, konsekwencji jej stosowania oraz placówek świadczących pomoc w ramach niniejszej kampanii dostępne są na stronie internetowej: www.wybierampomoc.pl