Pomoc materialna dla uczniów
- Szczegóły
- Utworzono: 10 marzec 2016
- Super User
- Odsłony: 13822
STYPENDIA SZKOLNE i ZASIŁKI SZKOLNE
Stypendia i zasiłki szkolne przysługują:
‒ uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
‒ wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
WAŻNE!
‒ miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, tj. 600 zł,
‒ miesięczną wysokość dochodu ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 – 13 ustawy o pomocy społecznej, z tym że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty.
Stypendia i zasiłki szkolne przyznawane są na wniosek:
‒ rodziców albo pełnoletniego ucznia,
‒ odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres:
‒ nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym - w przypadku uczniów szkół i wychowanków ośrodków,
‒ na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym - w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
Zasiłek szkolny może być przyznany:
‒ raz lub kilka razy w roku,
‒ niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
‒ całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
‒ pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
WAŻNE!
Stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:
‒ uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego - do dnia 15 lutego danego roku szkolnego,
‒ słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.
W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie ww. terminów.
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
WAŻNE!
Wnioski należy składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie, Al. J. Piłsudskiego 41.
Wzory wniosków na zasiłki szkolne znajdują się na stronie: http://www.mops.wlodawa.eu
w zakładce: Repozytorium druków / Stypendia i zasiłki szkolne oraz w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie.
Szczegółowych informacji na temat pomocy materialnej dla uczniów udziela pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie.
Telefon kontaktowy: 082/ 57 21 321 w. 60.